Ponieważ hotel hotelowi nie jest równy, dlatego też wymyślono najróżniejsze kryteria pozwalające na sklasyfikowanie poszczególnych obiektów i dzięki temu opis poziomu świadczonych przez nie usług.

Ponieważ nie da się ocenić hotelowych propozycji w sposób jasny i jednoznaczny, pozwalający na stwierdzenie, że któryś z nich jest lepszy a inny słabszy, dlatego też stworzone zostały najróżniejsze kryteria, pozwalające na ocenę określonych funkcjonalności.

Dzięki takiemu rozgraniczeniu jesteśmy w stanie dokonać klasyfikacji poszczególnych z nich, uwzględniając dokładnie jedną z takowych cech.

Czy takie rozdzielanie i standaryzowanie ma sens i zmierza do jakiegoś celu? Oczywiście, że tak, przede wszystkim daje szansę mniejszym, starszym czy też nowoczesnym obiektom, na zaistnienie w odpowiedniej kategorii i dzięki temu, na zaznaczenie swojej pozycji na mapie hotelarskiego świata.

Dość często przecież wybierając miejsce noclegu, staramy się zapoznać ze standardami tam oferowanymi, a takowe rankingi nam w tym pomagają.